cwiki.cz

Šestiválcový vidlicový motorŠestiválcový vidlicový motor (také šestiválcový V-motor, V6, vidlicový šestiválec, šestiválcový motor/šestiválec do V, šestiválcový motor/šestiválec s válci do V/s uspořádáním válců do V/s uspořádáním do V) je vidlicový motor, který se skládá ze šesti válců rozdělených do dvou řad.

24-ventilový vidlicový šestiválec s DOHC

Po řadovém čtyřválci je druhým nejčastěji montovaným motorem do osobních automobilů.[1] Nejčastějším úhlem sevření válců je 60°,[1] méně častější je 75° a 90°[2] nebo 120 °.[3] Zjednodušeně jde o dvojici řadových tříválců se společnou klikovou hřídelí. Vidlicová konstrukce je kompaktnější a použitelná do menších motorových prostorů zejména v příčném uložení, při pohonu předních kol, ale náchylnější k vibracím než konstrukce řadového šestiválce.

Typ motoru V6 se nejčastěji používá u automobilů střední třídy a vyšší střední třídy jako výkonnější varianta oproti řadovým čtyřválcovým motorům. Motory V6 jsou také menší a úspornější než motory V8.


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Šesťvalcový vidlicový motor na slovenské Wikipedii.

  1. a b Nunney, Light and Heavy Vehicle Technology, pp. 13-16
  2. New V8 and V6 engines from Mercedes-Benz [online]. Diamler, 2010 [cit. 2010-07-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-06.
  3. BRP-Rotax shelves its V6 aircraft engines project [online]. Bombardier BRP-Rotax, 13. listopadu 2006 [cit. 2007-07-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-06.

Související články


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 04:21:30 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.