cwiki.cz

.357 Magnum.357 Magnum je revolverový náboj vytvořený pány Elmer Keith a Phillip Sharpe a výrobcem zbraní Smith & Wesson. Tento náboj byl odvozen od náboje .38 Special (taktéž vyvinut firmou Smith & Wesson). Náboj .357 magnum byl představen v roce 1934 a dnes je velmi rozšířený.

Náboje .357 Magnum
Porovnání některých nábojů. .357 magnum třetí zleva.

.357 Magnum byl vyvíjen uprostřed 30. let 20. st. jako přímá odpověď na náboj .38 Super Automatic od firmy Colt. V té době byl náboj .38 Super jediným pistolovým nábojem použitelným pokud se někdo kryl za automobilem nebo proti prvním neprůstřelným vestám.

Aby se Smith & Wesson znovu stal vedoucím výrobcem zbraní v této oblasti, tak vyvinul náboj .357 magnum. ten byl vyvinut z náboje .38 Special. Došlo ke změně množství prachové náplně (zvýšení) a prodloužení nábojnice. Důvodem k prodloužení nábojnice bylo to, aby nebylo možné nabít tento nový silnější náboj do zbraní komorovaných na náboj .38 Special. Takováto záměna by mohla být velmi nebezpečná pro střelce a jeho okolí a navíc by měla velmi negativní vliv na životnost zbraně.

Tento náboj je mnohými považován jako excelentní náboj pro sebeobranu díky svým zastavovacím schopnostem.

Výzkum týkající se terminální balistiky provedený Marshall & Sanow ukázal vysokou pravděpodobnost zastavení útočníka jedním výstřelem. Nicméně, tento náboj působí velký zdvih zbraně a zpětný ráz (zejména u zbraní s kratší hlavní), který někteří střelci (slabší konstituce nebo méně trénovaní) nemusí být schopni zvládnout.

Obsah


Výkon

Jedná se o náboj s okolkem, metrické označení je 9 x 33 R. Výkon tohoto náboje se stejně jako u jiných může velmi lišit. Obvykle se pohybuje mezi 700 a 800 jouly. Úsťová rychlost bývá 380 až 500 m/s.


Synonyma názvu

  • .357
  • 357
  • .357 mag
  • .357 Remington Magnum
  • .357 S&W Magnum
  • .357 Mangle'em (slang)
  • 9x33mmR (European designation)

Související články


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 10:25:25 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.