cwiki.cz

.380 ACPNáboj .380 ACP (Automatic Colt Pistol) byl uveden na trh v roce 1908 americkou firmou Colt. Od té doby se jedná o oblíbený náboj pro sebeobranu. Mezi ostatní názvy pro .380 ACP patří .380 Auto, 9mm Browning, 9mm Corto, 9mm Kurz, 9mm Short, 9×17mm a 9 mm Browning Court (označení evidované u komise C.I.P.). Pro úplnost je třeba dodat, že existuje též náboj 9 mm Browning Long, který se ovšem u moderních zbraní nevyužívá.

Vlevo .380 ACP, vpravo .32 ACP. oba jugoslávské výroby se střelou FMJ
Srovnání .380 ACP s nábojem 9mm Luger.

Obsah


Popis

V roce 1910 zavedla v Evropě společnost Fabrique Nationale de Herstal téměř shodný náboj 9 mm Browning. Oba náboje se liší jen maximálním průměrem krčku nábojnice a v praxi jsou zaměnitelné. Značení nábojů (a značení na zbraních pro ně laborovaných) vychází z toho, zda byly vyrobeny v Evropě či na americkém kontinentu.

Náboj .380 ACP byl zkonstruování pro první samonabíjecí pistole bez uzamčeného závěru. Zamykací mechanismus, který se jinak nachází ve většině dnešních pistolí, není nutný, protože tlak, kterým tento náboj působí na závěr, když je vystřelen, je nízký. Vodicí pružina dostačuje ke ztlumení vytvořené energie. Tato okolnost zjednodušuje výrobu zbraní komorovaných na tento náboj, což snižuje jejich výrobní cenu.

Náboj .380 ACP je lehký a kompaktní, ale má menší účinný dostřel a nižší zastavovací efekt. I přesto zůstává oblíbený pro střelce, kteří chtějí lehkou pistoli se zvládnutelným zpětným rázem. Je o trochu méně účinný než náboj .38 Special. Používá střely o průměru 9 mm. Nejtěžší střela, která může být v tomto náboji použita, váží 115 grainů (7,45 g), ačkoli standardem je hodnota okolo 90 grainů (5,83 g).

Mnozí považují náboj .380 ACP za nejslabší vhodný na sebeobranu, ale je to subjektivní. Pro někoho je dostatečný už 7,65 mm Browning a pro některé až 9 mm Luger.


Poznámky

Tento náboj není totožný s nábojem .38 ACP

Tento náboj je oblíbený u civilních osob v Jižní Americe z důvodu legislativních omezení použití „vojenských nábojů“.


Synonyma názvu

 • .380 Automatic
 • 9 mm Browning krátký
 • 9 mm Browning Short
 • 9 mm Browning
 • 9 x 17 mm
 • 9 mm Kurz slavia
 • 9 mm Corto
 • 9 mm Court
 • 9 mm Short
 • 9 mm Kratak
 • 9 mm Scurt

Související články


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 10:25:29 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.