cwiki.cz

Abdon a SenenSvatí Abdon a Senen (3. století Persie250?[1] Řím) byli perští mučedníci popravení v době císaře Decia a jeho pronásledování.

Abdon a Senen
Jaume Huguet - Sts Abdon and Sennen - WGA11798.jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O těchto svatých není historicky známo nic kromě jejich jmen, že byli mučedníci a že byli pohřbeni 30. července nějakého roku na hřbitově Pontianus na Via Portuensis. Skutky svatých, sepsané z větší části v 9. stoletím, je popisují jako Peršany umučené za císaře Decia,[2][1] přibližně v roce 250. Obsahují několik fiktivních prohlášení o okolnostech jejich příchodu do Říma. Podle tohoto zdroje byly jejich těla pohřbena subdiakonem Quirinem a později za vlády Konstantina byla přenesena na hřbitov Pontianus na Via Portuensis, poblíž bran Říma.

Freska nalezená na sarkofágu, která měla obsahovat jejich ostatky, představuje oba svaté jak od Krista přebírají koruny. Podle Martignyho pochází tato freska ze 7. století. Několik měst, zejména Florencie a Soissons, tvrdí, že vlastní jejich ostatky, ale Bollandisté ​​říkají, že jsou pohřbeni v bazilice svatého Marka v Římě.


Pranostiky

  • Na svatého Abdona ve švech praská stodola
  • Okolo Máří, Abdona a Hynka pracuj o žněch i v noci a popíjej ztenka.

Reference

  1. a b Sts. Abdon and Sennen - Catholic Encyclopedia. www.newadvent.org [online]. [cit. 2021-08-13]. Dostupné online . (anglicky)
  2. RABENSTEIN, Katherine I. St. Patrick Catholic Church Saint of the Day [online]. 2018-10-05 [cit. 2021-08-13]. Dostupné online . (anglicky)

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 05:58:49 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.