cwiki.cz

ArkebuzírArkebuzíři, zvaní též karabiníci nebo německy Bandelierreiter, byli druhem jezdectva v době třicetileté války. Z ochranné zbroje měli na sobě jen přilbu a přední plát. Byli vyzbrojeni krátkou ručnicí s kolečkovým zámkem a jednou nebo dvěma pistolemi, vše předovky. Po boku měli stejně jako kyrysníci poboční zbraň. Arkebuzu neboli ručnici měli zavěšenou pomocí karabinky na bandalíru.

Španělský arkebuzír

Arkebuzíři bojovali po celou dobu bitvy zásadně na koních. V bojích pak užívali především střelných zbraní.

Tento druh vojska zmizel postupně v druhé polovině 17. století, kdy jejich činnost převzali dragouni.


Související články

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 08:05:38 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.