cwiki.cz

BěhBěh je druh pohybu, při kterém se živočich pohybuje pomocí končetin takovým způsobem (převážně větší rychlostí než při jiných způsobech pohybu), že v určitých fázích pohybu se žádná z končetin nedotýká povrchu, po kterém se pohyb vykonává (na rozdíl např. od chůze nebo plazení). Dalším důležitým znakem je, že se při běhu končetiny střídají (na rozdíl od hopsání sounož). Běh je možné vykonávat i na speciální pomůcce k němu určené (běžecký pás). Nejrychlejším běžcem mezi všemi živočichy je gepard štíhlý.

Běh jako sportovní disciplína
Běh – aneb ani jedna noha nespočívá na zemi

Každý člověk při běhu vydává mechanickou energii potřebnou pro pohyb, jejíž množství lze orientačně určit dle následující tabulky.

Činnost člověka Výkon
chůze 60 W
běh maratón 300 W
běh 1 500 m 500 W
běh 100 m 1 200 W
tepelný výkon v klidu 80 W

Obsah


Sport

Jako běh se označuje také atletická sportovní disciplína, která se vykonává uvedeným způsobem – cílem je v tomto případě uběhnout určitou vzdálenost v co nejkratším čase. Běhá se (při oficiálních soutěžích) na vzdálenost od 60 m (běžecký sprint v hale), přes 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m, 5 km, 10 km, 21 km až po maratónský běh – 42 km (přesněji 42,195 km). V lehké atletice se závodí i v běhu přes překážky. Nejrychlejší mužští sprinteři dokážou krátkodobě vyvinout rychlost v běhu až přes 44 km/h.[1]

Zvláštním sportovním odvětvím je pak orientační běh. Běh se používá i při některých kombinovaných sportovních disciplínách jako je například triatlon, moderní pětiboj, případně atletický víceboj.

V běhu se závodí i ve volné přírodě, označuje se slovem přespolní běh (cizím slovem kros). Mezi nejznámější české závody tohoto typu patří Velká Kunratická. Existuje horský běh (horské závody)[2], dále závody v běhu do vrchu (zde jde obvykle o výběh na vrchol nějaké vhodné hory, sjezdovky) nebo po schodech (například v nějaké výškové budově apod.). Na delší vzdálenost se často běhá i na silnicích a po ulicích, jde o tzv. silniční běh. Nejznámějším českým závodem tohoto typu je silniční závod Běchovice-Praha.

Zimní sporty

Běh je možné také provozovat i v zimě na sněhu na lyžích, což je i samostatný zimní sport – viz článek běh na lyžích.

Kolektivní sporty

Běh se používá i v řadě kolektivních sportů jako je například basketbal, fotbal, házená, pozemní hokej, ragby, americký fotbal, baseball, lakros apod.

Soutěže zvířat

V běhu často soutěží i domestikovaná zvířata, v našich zeměpisných šířkách jde zejména o závody koní a psů.

Koně

Psi

Ostatní

Další sporty

Běh na velmi krátkou vzdálenost je přirozenou součástí i dalších sportů jako je například sportovní gymnastika, tenis, volejbal, cyklokros a další.


Běh pro zdraví

Běh provozovaný „pro zdraví“ (například s cílem zhubnout nebo zlepšit fyzickou kondici bez ambice soutěžit v běhu s ostatními) je obvykle označován termínem jogging.


Známí běžci

Krátké tratě

Nejrychlejším známým běžcem historie je v současnosti jamajský sprinter Usain Bolt, kterému byla také změřena nejvyšší rychlost, dosažená člověkem – 44,72 km/h (MS v atletice, Berlín 2009)[3]. Z žen to byla Američanka Florence Griffith Joynerová, která k roku 2017 stále drží světové rekordy na 100 i 200 metrů. Naší velmi dobrou běžkyní je Zuzana Hejnová, která má na kontě hned několik titulů. Na Mistrovství světa v roce 2015 se umístila na 1. místě. O rok později zazářila na Olympiádě v roce 2016 v Riu a doběhla si pro 4. místo.[4] Mezi nejlepší české běžce patří například čtvrtkař Pavel Maslák.

Dlouhé tratě

Mezi nejlepší vytrvalce v dějinách patří Haile Gebrselassie, Kenenisa Bekele nebo Abebe Bikila, všichni z Etiopie. Výborní běžci jsou tradičně také Keňané. Legendárním běžcem na dlouhých tratích se stal i Čech Emil Zátopek.


Přenesený význam slova

Slovo se někdy používá i v přeneseném významu, kdy jsou takto označovány děje nebo jevy, které lze nějak přirovnat ke skutečnému běhu.


Odkazy

Reference

 1. SOCHA, Vladimír. Vývoj rychlosti lidského sprintu. OSEL.cz [online]. 20. července 2018. Dostupné online . (česky)
 2. Pravidla certifikace Pravidla pro soutěže na silnici a v terénu [online]. [cit. 2017-09-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-21.
 3. "IAAF World Championships – Berlin 2009 – 100 Metres Men Final". Berlin.iaaf.org.
 4. WWW.EBRANA.CZ, eBRÁNA s.r.o.,. Výsledky | Zuzana Hejnová. www.hejnova.cz [online]. [cit. 2016-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-11.

Související články

Externí odkazy

 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu běh na Wikimedia Commons
 • Téma Běh ve Wikicitátech
 • Slovníkové heslo běh ve Wikislovníku
 • behani.cz – běžecké zajímavosti
 • behej.com – běh a vše, co s tím souvisí
 • kof.zcu.cz – mechanika chůze a běhu, Západočeská univerzita v Plzni, katedra pedagogická, oddělení fyziky
 • svetbehu.cz – vše o běhání
Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 05:52:20 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.