cwiki.cz

Bojové vozidlo pěchotyBojové vozidlo pěchoty (BVP) je typ bojového vozidla, užívaného k přesunu pěchoty na bojiště a její palebné podpoře. Pěchota má díky bojovým vozidlům pěchoty možnost udržet na bojišti tempo s tankovými jednotkami. Postupně je zavedly všechny vyspělé armády a spolu s tanky se BVP stala hlavním úderným prostředkem manévrujících pozemních sil.[1] Smlouva o konvenčních ozbrojených silách definovala BVP jako obrněná bojová vozidla, která jsou určena pro dopravu pěchotního družstva a mají ve výzbroji palnou zbraň ráže od 20 mm výše, tj. kanón. Typy vyzbrojené kulomety se označovaly jako obrněné transportéry, proti nimž BVP nabízejí kvalitnější palebnou sílu i lepší balistickou odolnost. Za bojová vozidla pěchoty se považovaly výhradně typy s pásovým podvozkem,[2] ale jako odpověď na požadavek lehčích letecky přepravitelných jednotek pro nasazení v nejrůznějších oblastech světa jsou do výzbroje zaváděna též kolová bojová vozidla pěchoty.[1]

BVP-2 na přehlídce v Praze

Obsah


Odkazy

Reference

  1. a b ZDOBINSKÝ, Michal. Bojová vozidla pěchoty. Praha: Naše vojsko, 2009. 149 s. ISBN 978-80-206-1045-4.
  2. VISINGR, Lukáš. Bojová vozidla pěchoty [online]. lvisingr.czweb.org [cit. 2014-03-23]. Dostupné online .

Související články

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 10:05:51 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.