cwiki.cz

Carriage returnCarriage return (zkratka CR, Unicode ␍, česky „návrat vozíku“) je v počítačové terminologii název pro speciální netisknutelný řídící znak, který posune kurzor na začátek řádku.

ASCII kód tohoto znaku je 0x0D (šestnáctkově) respektive #13 (desítkově).

V případě dálnopisů se při přijetí tohoto znaku posunul válec s papírem na začátek řádku. U jehličkových tiskáren je tento znak pokynem k posunu tiskové hlavy k levému okraji papíru. Počítačový terminál na tento znak obvykle reaguje posunem kurzoru na začátek řádku.

Jako speciální znak v textových řetězcích se mnoha jazycích uvádí jako \r. Někdy je vyjadřován také jako ^M (jde o řídící znak control+M).


Související články

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 06:21:30 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.