cwiki.cz

Celostátní dráhaCelostátní dráha je železniční dráha, kterou v České republice definuje zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, jako dráhu, „která slouží mezinárodní a celostátní veřejné železniční dopravě a je jako taková označena.“ Zatímco o regionálních dráhách se mluví a píše v množném čísle, celostátní dráha je v republice jedna, tvořená všemi úseky, které k ní patří.

Vlak EuroCity na celostátní dráze

O zařazení dráhy do této kategorie (stejně jako do některých dalších kategorií definovaných zákonem o dráhách) rozhoduje ministerstvo dopravy.

Celostátní dráhu vlastní český stát a spravuje státní organizace Správa železnic. Provozovatelem dráhy byly od roku 1993 České dráhy, od 1. července 2008 převzala tuto funkci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), později přejmenovaná na Správu železnic.[1][2]

Všichni dopravci, kteří mají licenci k provozování drážní dopravy na celostátní nebo regionální dráze, mají mít podle zákona rovný přístup na tyto dráhy na základě kapacity, kterou jednotlivým dopravcům přidělí SŽDC.

Obsah


Vznik celostátní dráhy

Kategorie celostátní dráhy a regionální dráhy byly zavedeny s účinností od 1. ledna 1995 zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách. Podle přechodného ustanovení zákona (§ 60) měla vláda České republiky rozhodnout ve lhůtě jednoho roku od účinnosti zákona, která část z dráhy celostátní, kterou provozovaly České dráhy na základě zvláštního zákona, je dráha regionální, a ministerstvo dopravy bylo povinno regionální dráhy zveřejnit v Obchodním věstníku. Z celostátní dráhy nesměly být vyčleněny úseky zahrnuté do Evropské dohody o mezinárodních železničních magistrálách (Dohoda AGC), schválené usnesením vlády ČSSR č. 78 z 8. 2. 1990.


Provedené změny kategorizace drah

S účinností od 1. července 1996 vláda dne 20. prosince 1995 usnesením vyčlenila 128 regionálních drah z jednotné celostátní dráhy (tehdy provozované Českými drahami).[3] Počet a výběr regionálních drah souvisí s tím, že 4. dubna 1995 ekonomičtí ministři schválili privatizaci 127 tratí regionálního významu, ta však nebyla nikdy realizována.

Po přenesení funkce provozovatele dráhy na SŽDC tato organizace iniciovala[4][5] u ministerstva dopravy správní řízení o změně kategorizace řady úseků celostátní dráhy na dráhu regionální.

Do dne vydání Prohlášení o dráze celostátní a regionální pro jízdní řád 2013 bylo jako regionální dráhy vyčleněno dalších 25 tratí celostátní dráhy.[6] Další nejméně tři tratě byly vyčleněny v roce 2014. Návrh na změnu kategorizace trati České Velenice – Veselí nad Lužnicí ministerstvo v roce 2012 zamítlo.[7]


Související články


Reference

  1. https://www.spravazeleznic.cz/tz-prechod.php Archivováno 27. 2. 2009 na Wayback Machine, Tisková zpráva SŽDC: Novela zákona přesouvá některé drážní činnosti z ČD na SŽDC
  2. [1] Archivováno 3. 2. 2014 na Wayback Machine Úřední povolení k provozování dráhy z 29. 5. 2008
  3. Usnesení vlády České republiky ze dne 20. prosince 1995 č. 766, o vyčlenění regionálních drah z dráhy celostátní , účinnost od 1. 7. 1996
  4. http://www.zelpage.cz/zpravy/8553 článek na zájmovém serveru o některých z vyjmenovaných úseků
  5. http://www.zelpage.cz/zpravy/8488 článek na zájmovém serveru o některých z vyjmenovaných úseků
  6. https://www.spravazeleznic.cz/soubory/prohlaseni-o-draze/2013/p-b.pdf [nedostupný zdroj] Výběr základních údajů o dráze celostátní a drahách regionálních vydaný SŽDC pro období platnosti jízdního řádu 2013 (text na původní adrese již není dostupný)
  7. Veřejná vyhláška – rozhodnutí v řízení o změně zařazení železniční dráhy do kategorie čj. 131/2011-130-SPR/7 (trať 226 celostátní dráhy v úseku České Velenice – Veselí nad Lužnicí Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine, Ministerstvo dopravy ČR, 27. 4. 2012 (pdf)
Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 02:09:53 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.