cwiki.cz

Dukelský průsmykDukelský průsmyk (slovensky Dukliansky priesmyk, polsky Przełęcz Dukielska, 502 m n. m.) je průsmyk (sedlo) v severní části Laborecké vrchoviny, mezi vrchem Kýčera (579,0 m n. m.) a Porubským sedlem. Sedlem probíhá slovensko-polská státní hranice.

Dukelský průsmyk
Dukliansky priesmyk
Przełęcz Dukielska
Památník v Dukelském průsmyku
Památník v Dukelském průsmyku
Základní informace
SvětadílEvropa
PohoříKarpaty
Nízké Beskydy
Laborecká vrchovina
Průjezdnostsilnice I/21
Výška sedla502 m n. m.
Poloha
 severjih
StátPolsko PolskoSlovensko Slovensko
KrajPodkarpatské vojvodstvíPrešovský
MěstoBarwinekVyšný Komárnik
PovodíVislaTisa
Dukelský pr.
Souřadnice

Na slovenském území přímo pod sedlem pramení na jih tekoucí Ladomirka. Jde o nejnižší a nejschůdnější přechod přes pohraniční hřeben Laborecké vrchoviny nad obcí Vyšný Komárnik.

Průsmykem vede důležitá silnice mezi Slovenskem a Polskem, silnice I/21 spojující slovenské město Svidník s polským městem Dukla, podle kterého byl průsmyk pojmenován.

Také jde o významnou křižovatku turistických cest: červeně značená mezinárodní trasa E3 z Porubského sedla po státní hranici dál na východ, vychází odtud červeně značená Cesta hrdinů SNP (součást mezinárodní trasy E8) do obce Medvedie. Na polské straně se připojují další dvě turistické stezky. Pod průsmykem se nalézá velké parkoviště, bufet a hotel.

Obsah


Historie

První světová válka

V roce 1915 přešlo u Dukelského průsmyku do ruského zajetí 1800 mužů z 28. pěšího pluku.

Karpatsko-dukelská operace během druhé světové války

Dukelský průsmyk je znám z doby 2. světové války, kdy zde probíhala Karpatsko-dukelská vojenská operace, při které v období od 8. září 1944 do 27. listopadu 1944 zahynulo nebo bylo zraněno až 85000 sovětských a 6500 československých bojovníků.

Památník a hřbitov příslušníků 1. československého armádního sboru je národní kulturní památkou, na hřbitově se nacházejí hroby se jmény 1265 padlých bojovníků. Pod sedlem stojí kamenný pylon (výška 28 m) s monumentálním sousoším (slovenský název: „Vďaka matky sovietskemu vojakovi za oslobodenie“) a obřadní síní. Před památníkem byla vysázena „Alej hrdinů Dukly“. Přímo na státní hranici byla na místě bývalé „Pozorovatelny generála Ludvíka Svobody“ postavena 49 metrů vysoká věž.

Od Dukelského průsmyku až po obec Krajná Poľana se rozkládá areál Vojenského přírodního muzea na Dukle a Památník pyrotechniků (čtyři metry vysoký žulový kvádr s rukama, symbolizuje ženistu zneškodňujícího miny nastražené Němci).


Literatura

  • FÁBERA, Miloslav. Dukla. Praha: Tiskové oddělení Hlavní správy výchovy a osvěty při M.N.O., 1945. 47 s.

Související články


Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Dukelský průsmyk na Wikimedia Commons
  • Hlásí se Polní pošta! – pořad Českého rozhlasu Plus o bývalém armádním vysílání; obsahuje unikátní ukázku z pamětí majora Vladimíra Tyrka, který jako první vztyčil vlajku na československém území.
Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 12:06:06 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.