cwiki.cz

FyzikalismusVe filosofii označuje fyzikalismus světonázor,[1] podle něhož je všechno, co existuje, fyzikální podstaty a že neexistuje nic "nad" hmotným světem,[2] případně, že veškeré jevy se do fyzického vesmíru promítají. Podle fyzikalistů je všechno možné vysvětlit skrze Fyzikalismus je forma ontologického monismu - názoru, že realitu tvoří pouze "jedna látka".[3] Monismus se staví proti dualismu, podle něhož nepodléhá mysl a vědomí stejným fyzikálním zákonům jako hmotný vesmír, ať už je jejich podstata jakákoliv.

Termín fyzikalismus je často používán ve stejném kontextu jako materialismus. Fyzikalismus vznikl na základě úspěchu materialismu a v principu pouze rozšiřuje "materiálno" na další typy fyzikálních činitelů, které byly především v rámci kvantové mechaniky objeveny.

Oproti mechanismu fyzikalismus podle řady definic nevylučuje samotnou existenci vědomí, ale říká, že je vědecky vysvětlitelné. Jednou podmnožinou fyzikalismu je redukcionismus v teorii všeho, podle něhož jsou dokonce veškeré přírodní zákony, kterými se vesmír řídí redukovatelné do konečného počtu pravidel. Dalším podléhajícím přístupem je komputalismus podle kterého můžeme do nejmenších podrobností zkoumat a simulovat veškeré děje probíhající v mozku (včetně vědomí).


Reference

  1. What is the difference between mechanism and materialism?. philosophy.stackexchange.com [online]. [cit. 2017-02-15]. Dostupné online .
  2. viz Smart, 1959
  3. Stoljar, Daniel (2009). Edward N. Zalta (ed.), ed. "Physicalism" The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2009 Edition). Retrieved 2014-08-07.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Physicalism na anglické Wikipedii.

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 05:47:01 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.