cwiki.cz

GrainGrain (symbol gr) je fyzikální jednotka hmotnosti. Nyní je jeden grain roven přesně 64,79891 miligramům ve všech anglických systémech měr a vah.

Obsah


Historická hodnota

Původně byl jeden grain roven hmotnosti zrna ječmene z poloviny klasu.


Použití

Grain se používá v USA a Kanadě k měření hmotnosti střel a střelného prachu. K účelům laborace nábojů se používá jednotky grain i v ČR a jsou na ni nastaveny laborační váhy na vážení střelného prachu. Taková váha se dá zakoupit ve specializovaném obchodě se střelivem a takto se může s jednotkou grain setkat i civilní osoba. Dříve se tato jednotka používala k určování hmotnosti drobných cenných předmětů – drahokamů apod. V grainech byla definována i hodnota amerického dolaru (the Coinage Act of 1792).


Související články


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Grain (measure) na anglické Wikipedii.

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 10:35:12 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.