cwiki.cz

HatchbackHatchback je typ dvouprostorové automobilové karoserie s otevíratelnou, nahoře zavěšenou a oknem opatřenou, výklopnou zadní částí, která se prudce svažuje jako u kombi, ale je kratší. Bývá obvykle třídveřová nebo pětidveřová. Výklopná zadní část usnadňuje přístup k zavazadlům.

Typické konfigurace automobilové karosérie: sedan, kombi a hatchback

Obsah


Historie

Prvním automobilem s touto karoserií byla v roce 1938 verze Commerciale modelu vyšší střední třídy Citroën Traction Avant, určená obchodníkům přepravujícím objemné předměty, jako řezníci, pekaři, vinaři a prodejci potravin nebo piva. V roce 1959 se zahájila výroba verze Countryman malého modelu Austin A40 Farina, vybavená touto karoserií. V roce 1961 začala výroba modelu Renault 4 pod označením malé kombi, který se stal prvním masově vyráběným typem s touto karoserií. Praktická karoserie hatchback se s masovým rozvojem automobilismusu postupně stala v segmentu nižších tříd nejprodávanější.


Příklady

Tento typ karoserie má například Škoda Fabia, Ford Focus, Fiat Grande Punto, trojčata bývalého kolínského TPCA (Toyota Aygo, Peugeot 107, Citroën C1) nebo Peugeot 206, Ford Fiesta a i třeba BMW řady 1.


Reference


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 09:12:03 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.