Hustota zalidnění
Hustota zalidnění je údaj, který se běžně uvádí u států či jiných území a charakterizuje jejich průměrnou míru osídlenosti lidmi. Obvykle se udává v počtu obyvatel na čtvereční kilometr (/km²) a lze ho vypočítat jako podíl počtu obyvatel a plochy (rozlohy) daného území. Někdy se označuje pojmem lidnatost, který může znamenat také počet obyvatel.[1][2]
Pokud hodnotíme populace jiných organismů než lidí, pak je používán termín populační hustota určitého druhu.
Obsah
Příklady
- Praha má průměrnou hustotu zalidnění 2538 obyvatel / km².
- Česko má průměrnou hustotu zalidnění 134 obyvatel / km².
- svět jako celek dosahuje hodnoty 13 obyvatel / km² (desetinové hodnoty oproti ČR)
- pokud bychom zvažovali pouze plochu kontinentů, pak dosahuje hustota zalidnění světa hodnoty 44 obyvatel / km² (přibližně stejně jako Afghánistán)
Medián hustoty zalidnění, ve kterém lidé ve světě žijí, je 262 obyvatel / km².[3]
Nejnižší a nejvyšší hodnoty
Na úrovni států jsou nejvyšší hodnoty hustoty zalidnění typické pro hustě zastavěná území ministátů (v roce 2005 dosahovalo nejvyšší hodnoty Monako, pro které byla vypočtena hustota 23 660 obyvatel / km²). Nejnižší hodnoty jsou typické pro většinou značně rozlehlé státy, které bývají z větší části tvořeny pro člověka nehostinnými územími (poušť, polopoušť, mrazová pustina). V rámci nezávislých států dosahuje nejnižší hodnoty Mongolsko (1,7 obyvatel / km²), ze závislých území pak Grónsko (0,026 obyvatel / km²).
Z hlediska kontinentů jsou nejhustěji osídlené části Asie (východní, jižní a jihovýchodní Asie) a Evropa. Subsaharská Afrika, Nový svět a Austrálie mají i přes značné množství úrodné zemědělské půdy typicky nižší hustotu zalidnění; to je dáno především historickými a civilizačními faktory.
Jiné metody měření
Kromě nejčastěji používané obecné hustoty zalidnění byly vytvořeny další metody výpočtu, které se snaží poskytnout přesnější představu o hustotě zalidnění určitých území. Přesněji specifikují určitou část obyvatelstva (zemědělské, průmyslové...) a typ plochy území (zemědělská půda, orná půda, zastavěná plocha).
- Fyziologická hustota: celková populace / plocha orné půdy.
- Zemědělská hustota: zemědělská populace / plocha zemědělské půdy.
- Rezidenční hustota: městská populace / plocha obytné zástavby ve městě.
- Urbánní hustota: městská populace / rozloha města
- Ekologické optimum: Hustota zalidnění, která je únosná pro přírodní zdroje oblasti.
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu hustota zalidnění na Wikimedia Commons
- Lidnatost
- mapa
světa s hustotou zalidnění, NASA
- článek "Hustota lidské populace a biodiverzita" na vesmir.cz
- Hustota obyvatelstva České republiky.
Podrobnosti na webu cs.zhujiworld.com
Reference
- ↑ http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=lidnatost&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no
(doklad pro význam 'počet obyvatel')
- ↑ http://bara.ujc.cas.cz/psjc/search.php?hledej=Hledej&heslo=lidnatost&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no¬_initial=1
(doklad pro význam 'hustota zalidnění')
- ↑ http://www.pnas.org/content/95/24/14009.full.pdf
- Hypsographic demography: The distribution of human population by altitude
Zdroj
Poslední aktualizace: 20.11.2021 03:44:17 CET
Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny]) Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.
Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.
Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.