cwiki.cz

Internet ArchiveInternet Archive je největší nezisková digitální knihovna s posláním univerzálního přístupu k poznání. Nabízí trvalé uložení a přístup k cenným digitálním sbírkám a digitálním materiálům, jako jsou např. webové stránky, hudba, filmy a videozáznamy a téměř 3 miliony oskenovaných knih. Internet Archive založil Brewster Kahle v roce 1996.

Internet Archive v San Francisku.

Archiv umožňuje veřejnosti nahrávání a stahování digitálního materiálu ze svého datacentra, a poskytuje neomezený přístup prostřednictvím internetu zcela zdarma. Jedná se o jeden z největších projektů pro digitalizaci knih. Je členem Americké knihovní asociace, a je oficiálně uznaný státem Kalifornie jako knihovna. Využívá doménu archive.org .

Kromě archivace se jedná i o aktivisty, kteří se zasazují o svobodný a otevřený internet všem.

Obsah


Služby archivu

  • Web – Nebo také Wayback Machine je robot, který archivuje obsah webových stránek na Internetu. V současné době indexuje 150 000 000 000 stránek.
  • Videa – Katalog volně šiřitelných videí. Obsahuje 599 934 videí
  • Texty – Obsahuje 3 152 773 oskenovaných knih do digitální podoby
  • Audio – Obsahuje 1 089 573 volně šiřitelných hudebních souborů a skladeb
  • Software – Jedná se převážně o staré hry a programy (obsahuje 36 760 souborů)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Internet Archive na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 07:20:17 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.