cwiki.cz

KonstrukceSouvisející informace naleznete také v článku Konstrukce (rozcestník).

Konstrukce (latinsky con-struere, se-stavovat) či výstavba, stavba jsou termíny označující jakékoliv sestavování objektů, systémů či organizací. Sloveso konstruovat znamená akt stavění, sestavování. Podstatné jméno konstrukce popisuje jak je něco sestavené, jakou má strukturu.[1] V přeneseném slova smyslu se jedná o skladbu těla živočichů či o úvahu.[2]

Výstavba administrativního centra v Košicích

Nejčastěji se toto slovo používá v souvislosti s výstavbou budov či infrastruktury a činnostmi souvisejícími s celou jejich životností. Běžná taková konstrukce začíná plánováním, financováním, navrhováním a pokračuje až do té doby, než je daný objekt dokončen a připraven k používání. Konstrukce něčeho také zahrnuje akt údržby, přestavby či demolice, kterou dle považovat za dekonstrukci.

V průmyslu výstavba (konstrukce něčeho) zahrnuje přes 10 % světového HDP a zaměstnává přibližně 7 % světové pracovní síly.


Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Construction na anglické Wikipedii.

  1. konstrukce - Slovník současné češtiny | Lingea s.r.o.. www.nechybujte.cz [online]. [cit. 2020-12-27]. Dostupné online .
  2. konstrukce - ABZ.cz: slovník cizích slov. slovnik-cizich-slov.abz.cz [online]. [cit. 2020-12-27]. Dostupné online .

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 12:51:52 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.