cwiki.cz

Louis FlobertLouis Nicolas Auguste Flobert (18191894) byl francouzský puškař, vynálezce a průmyslník. Je považován za tvůrce prvního prakticky použitelného náboje s okrajovým zápalem.

Louis Flobert
Narození1819
Paříž
Úmrtí1894 (ve věku 74–75 let)
Gagny
Povolánívynálezce
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek .
Náboj s okrajovým zápalem - .22CB Short

Od roku 1831 bylo ve Francii patentováno několik konstrukcí náboje, který neměl klasickou zápalku, ale třaskavá slož byla umístěna na celé ploše dna. Ať už měly tyto náboje centrální nebo okrajový zápal, příliš se nerozšířily. Teprve puškař Louis Flobert zdokonalil tuto konstrukci natolik, že mohla být komerčně využita. Jeho náboj obsahoval sférickou střelu v krátké mosazné nábojnici, která měla dno s vytvarovaným okrajem. Třaskavá slož byla umístěna na ploše dna nábojnice a plnila i roli výmetné náplně. Jeho náboje nebyly plněny střelným prachemprojektil byl vymeten z hlavně jen energií uvolněnou prohořením třaskavé slože. Patent na tento typ náboje byl Flobertovi udělen roku 1849. Jeho konstrukce je považována za určující v dalším vývoji střeliva s okrajovým zápalem.

Zaznamenal velký komerční úspěch se zbraněmi, které používaly tento málo výkonný náboj. Velmi dobře se totiž hodily na cvičnou střelbu a střelbu pro zábavu, a to i v uzavřených místnostech (odtud též název salonní ručnice). Zajímavostí je, že sám Flobert nikdy toto střelivo ve své továrně nevyráběl, produkoval jen zbraně komorované na tento typ náboje.

Jeho náboje se vyrábějí ve třech rážích (4mm, 6mm a 9mm) dodnes, používají se převážně v revolverech, ale i v puškách. Těmto zbraním se také říká „flobertky“.

Obsah


Odkazy

Literatura

  • J. Hýkel, V. Malimánek – Náboje do ručních palných zbraní

Související články

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 07:04:37 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.