cwiki.cz

Lutropin


(přesměrováno z Luteinizační_hormon)


Lutropin (neboli luteinizační hormon; LH; dříve u mužů označován též jako ICSH, anglicky interstitial cell–stimulating hormone) je hormon, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících (tím i vznik žlutého tělíska). U mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech. Společně s hormony folitropinem (FSH) a prolaktinem (PRL) tvoří lutropin skupinu gonadotropních hormonů, které stimulují činnost pohlavních žláz (gonád).

Obsah


Tvorba

Lutropin je hormon bílkovinné povahy a tvoří se v adenohypofýze (přední lalok hypofýzy). Produkce hormonů hypofýzy je řízena z hypothalamu spouštěcími (liberiny) a tlumícími hormony (statiny). Oba tyto hormony tvoří přímo nervová tkáň v hypothalamu, kterýžto jev se označuje neurosekrece.


Odkazy

Související články

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 08:29:36 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.