cwiki.cz

Mazací gumaMazací guma (též: mazací pryž) je kaučuková guma používající se převážně k mazání tužkou psaných poznámek. Mohou se jí mazat také pastelky.

Mazací konec tužky

Mazací guma byla vynalezena 15. dubna 1770 Angličanem Josephem Priestleyem, jenž tehdy objevil, že kaučuková guma dovážená z Jižní Ameriky může být použita k mazání tužkou psaných poznámek. Mazací guma je vyráběna v mnoha různých barvách, velikostech a tvarech, jež mohou mít i rozdílné vlastnosti (měkké, tvrdé a polohrubé).

Dne 30. března 1858 si nechal Američan Hyman Lipman patentovat gumu připevněnou na druhém konci tužky. Tím de facto donutil spotřebitele ke koupi mazací gumy, i když ji nepotřebovali.


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 10:03:12 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.