cwiki.cz

Mezinárodní biatlonová unieMezinárodní biatlonová unie (IBU anglicky Internationale Biathlon Union) je mezinárodní sportovní organizace sdružující národní biatlonové svazy a ostatní organizace reprezentující biatlon. IBU vznikla v roce 1993 oddělením od Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM). V současnosti má celkem 64 členů. Česko je v IBU zastoupeno Českým svazem biatlonu.

Mezinárodní biatlonová unie
ZkratkaIBU
Vznik1993
Typsportovní federace
Právní formamezinárodní
ÚčelBiatlon
SídloRakousko Rakousko
MístoSalzburg
Působnostcelosvětová
Členové64
PrezidentOlle Dahlin
PřidruženíSportAccord, MOV, AOIWF, Český svaz biatlonu
Oficiální webwww.biathlonworld.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Organizace sídlí v SalzburguRakousku, jejím prezidentem je od roku 2018 Švéd Olle Dahlin. Prvním místopředsedou je Jiří Hamza, předseda Českého svazu biatlonu.[1]

Obsah


Dopingový skandál

Unií zasáhl od roku 2014 dopingový skandál, když Světová antidopingová agentura (WADA) začala v souvislosti s rozkrýváním dopingového skandálu ruské atletiky uveřejňovat i jména především ruských sportovců, kteří byli usvědčeni z dopingu, mj. v době Zimních olympijských her 2014 v Soči. [2]

Tento problém přerostl v roce 2018 v korupční skandál,[3] když Světová antidopingová agentura oznámila, že Anders Besseberg, bývalý předseda IBU v letech 1992–2018, a Nicole Reschová, generální sekretářka, jsou podezřelí z přijetí úplatku za zakrývání těchto provinění.Po této aféře zastavil Mezinárodní olympijský výbor biatlonu na půl roku finanční podporu.[2]


Odkazy

Reference

  1. HERMANN, Tomáš. Jiří Hamza I. viceprezidentem Mezinárodní biatlonové unie! V čele IBU Švéd Dahlin [online]. Český svaz biatlonu, 2018 [cit. 2019-01-31]. Dostupné online .
  2. a b Hamza je druhým mužem světového biatlonu, IBU povede Švéd Dahlin. iDNES.cz [online]. 2018-09-07 [cit. 2019-01-31]. Dostupné online .
  3. GUILLOU, Clément. How Russia bought the International Biathlon Union. Le Monde [online]. 2018-04-11 [cit. 2019-01-30]. Dostupné online .

Související články

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 08:35:16 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.