cwiki.cz

Motorola 680x0Motorola 680x0 (označovaná také m68k/68k/68K) je v informatice řada CISC procesorů americké společnosti Motorola. V 80. letech a na začátku 90. let 20. století představovala v osobních počítačích významnou konkurenci řadě x86 procesorů firmy Intel, která se stala dominantní díky svému použití v IBM PC kompatibilních počítačích. Procesory odvozené od 680x0 se dodnes používají ve vestavěných systémech.

Obsah


Procesory


Hlavní použití

Procesory 68k byly použity v různých systémech, od moderních modelů v Texas Instruments (TI-89, TI-92), starší modely PDA Palm Pilot, dokonce speciální, radiaci odolné modely byly použity v systémech amerických raketoplánů. Nicméně jejich nejznámější použití bylo v počítačích typu desktop jako jsou Apple Macintosh, Amiga, Atari ST a několik dalších. 68k byly také používány na začátku 80. let v unixových stanicích firem jako Sun Microsystems, NeXT a Silicon Graphics. Pro 68 vznikla i verze systém CP/M.

Dnes se tyto systémy buď již nevyrábí (např. Atari), nebo používají jiné procesory (Amiga, Macintosh, Sun a SGI). Vzhledem ke stáří architektury, původní výrobci (pokud ještě existují) již nemají velký zájem upravovat své systémy pro běh na 68k. Nicméně systémy jako Linux, NetBSD a OpenBSD stále obsahují podporu pro procesory 68k.

Procesory 68k byly použity i v herních konzolích jako Sega Megadrive či Neo-Geo, případně je používají například pro práci s audiem (Sega Saturn). Byly také masivně používány např. v mikrokontrolérech a vestavěných systémech, kde jsou ostatně jejich varianty používány dodnes.


Instrukční sada

Instrukční sada 68k může být rozdělena do následujících kategorií:

 • Načítání a podržení (Move.B, Move.W, Move.L)
 • Aritmetické (Add, Sub, Mul, Div)
 • Bitové operátory (pravé nebo levé, logické nebo aritmetické)
 • Rotace bitů (ROR, ROL, ROXL, ROXR)
 • Logické operace (And, Or, Not, EOr)
 • Typová konverze
 • Podmíněné a nepodmíněné skoky (Bra, BCS, BEq, BNE, BHI, BLO, BMI, BPL, etc.)
 • Funkce vyvolání a navracení (BSR, RTS)
 • Management zásobníků (push, pop)
 • Práce s přerušením
 • Zpracování výjimek

Literatura

 • Howe, Dennis, ed. (1983). Free On-Line Dictionary of Computing. Imperial College, London. http://foldoc.org .

Externí odkazy


Reference

 1. STARNES, Thomas. Austin: BYTE Publications Inc., rev. 1983-04 [cit. 2015-02-03]. Dostupné online . (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Motorola 68000 family na anglické Wikipedii.

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 04:51:58 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.