cwiki.cz

Opakovací zbraňOpakovací zbraň je střelná zbraň, u které střelec napíná bicí mechanismus a zároveň dopravuje náboj do nábojové komory ze zásobovacího zařízení ruční manipulací se závěrem.[1]

Opakovací puška Kar 98k

Obsah


Další pohledy

Z palných zbraní se k opakovacím řadí i revolvery, u kterých ručním natažením bicího mechanismu a dojde o pootočení válce s náboji. U takových revolverů střelec obvykle opakovací funkci ovládá pomocí bicího kohoutu. Definice opakovací zbraně zmiňuje ovládání závěru. U některých konstrukcí, zejména u dlouhých zbraní, je ovládání závěru někdy řešeno nepřímo. Například u opakovacích brokovnic je často ovládání opakovací funkce řešeno pomocí posuvného podpažbí. Jiným příkladem jsou pušky ovládané pákou spojenou s lučíkem spouště. Příkladem této konstrukce je Winchester Model 1894.

K opakovacím zbraním se dále řadí i některé střelné zbraň, které nepatří do podkategorie palná zbraň. Jednak jde o zbraně plynové. Příkladem jsou opakovací vzduchovky. Také může jít i o zbraně mechanické. Příkladem je opakovací kuše.


Definice podle zákona

Opakovací zbraň je palná zbraň se zásobníkem nebo jiným podávacím ústrojím, u níž se opětovné nabití a napnutí bicího mechanismu děje v důsledku ručního ovládání závěru nebo mechanického otočení revolverového válce.[2] Patří sem opakovací pušky, revolvery a některé odstřelovačské pušky.


Reference

  1. V. Dolínek, V. Francev, J. Šach - Fotografický atlas zbraní 1. a 2. světové války - Nakladatelství Aventinum, Praha 2001 - ISBN 80-7151-198-6
  2. Příloha k zákonu č. 119/2002 Sb. o zbraních a střelivu, část první - Druhy zbraní, odst. 14

Externí odkazy


Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 04:19:21 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.