cwiki.cz

PanpsychismusVe filosofii mysli zastává panpsychismus názor, že mysl nebo aspekt mysli je fundamentální a všudypřítomná vlastnost reality[1]. Panpsychismus je také popsán jako teorie, která říká, že mysl je fundamentální vlastnost světa, která existuje napříč vesmírem[2]. Je to jedna z nejstarších filozofických teorií, a je připisována různým filozofům, mezi nimi Thales, Platón, Spinoza, Leibniz, William James, Alfred North Whitehead, Bertrand Russell a Galen Strawson. V 19. století byl panpsychismus výchozí filozofií mysli Západního myšlení, avšak se vzestupem logického positivismu se dočkal ústupu. Nový zájem o obtížný problém vědomí oživil zájem o panpsychismus[3].

Ilustrace novoplatonického konceptu světové duše vycházející z Absolutna, v některých ohledech předchůdce moderního panpsychismu

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Panpsychism na anglické Wikipedii.

  1. GOFF, Philip; SEAGER, William; ALLEN-HERMANSON, Sean. Panpsychism. Příprava vydání Edward N. Zalta. Summer 2020. vyd. [s.l.]: Metaphysics Research Lab, Stanford University Dostupné online .
  2. Panpsychism : contemporary perspectives. New York, NY: [s.n.] vii, 414 pages s. Dostupné online . ISBN 978-0-19-935994-3, ISBN 0-19-935994-6. OCLC 947815520
  3. The Case For Panpsychism | Issue 121 | Philosophy Now. philosophynow.org [online]. [cit. 2021-01-14]. Dostupné online .
Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 01:19:30 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.