cwiki.cz

PowerballPowerball je obchodní jméno pro ruční posilovací nástroj určený také pro relaxaci, rehabilitaci svalů rukou nebo jako hračka.

Powerball Neo Green

Obsah


Užití

Powerball má uplatnění při posilování a rehabilitaci zejména zápěstí, například při sportech, jako je zápas, judo, golf, tenis, cyklistika, lezectví, pro hráče na strunné, dechové a klávesové nástroje a pro pracovníky s počítači. V oblasti rehabilitace může být použit pro prevenci a léčení RSI (postižení ruky vzniklá např. při práci s klávesnicí počítače). Powerball má vliv na formování a posilování prstů, dlaní, zápěstí a paží, uvolňuje a posiluje také ramena.

Někteří fyzioterapeuti se však domnívají, že může dojít k přetěžování šlach flexorů (ohybačů) prstů. Powerball vyžaduje silný úchop a např. pro léčení syndromu karpálního tunelu bylo toto cvičení naprosto kontraproduktivní.[1] (To však pouze v případě, kdy chce jedinec "rehabilitovat posilováním": Vysoké otáčky vyžadují silný úchop a slouží k posilování. Nízké otáčky silný úchop nepotřebují, a proto ruku nepřetěžují a zápěstí velmi efektivně regenerují!) Při použití k rehabilitačním účelům je tedy vhodné se nejprve poradit se svým lékařem či fyzioterapeutem.


Princip

Základem fungování je vnitřní otočný plastový rotor, uložený v kulovém pouzdře, které se také může otáčet ve vnějším obalu. Pracuje na principu gyroskopu – po roztočení rotoru je vnitřní osa prostorově stabilní a klade mechanický odpor proti změně své orientace. Odpor je tím větší, čím rychleji se rotor otáčí. Po roztočení rotoru udržujeme Powerball v chodu krouživými pohyby zápěstí nebo celé ruky a také jeho otáčky můžeme zpomalovat nebo urychlovat intenzitou našeho pohybu a tím regulovat odpor, který klade našim svalům. Powerball je schopen dosáhnout frekvence přes 15 000 ot/min, přičemž dává odpor rovnající se hmotnosti přes 18 kilogramů. Některé mají vestavěný počítač, který měří nejen aktuální otáčky, ale i nejvyšší dosaženou frekvenci, celkové otáčky a průměrný výkon za časový interval.

Powerbally obsahující počítač rychlosti otáčení a počtu otáček daly vzniknout různým soutěžím. Aktuální světový rekord, který drží Akis Kritsinelis, má hodnotu 22 011 otáček za minutu.[2]

http://www.youtube.com/watch?v=QnbQC6rIBog


Reference


Externí odkazy


Související články

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 01:57:42 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.