cwiki.cz

PromilePromile () je jedna desetina procenta, tzn. jiný název pro jednu tisícinu (celku). Název promile pochází z latinského pro mille = na tisíc. Promile se používají o něco méně často než procenta; pravidla jejich používání a označování jsou obdobná jako u procent.

Úsek železniční trati o délce 1371 metrů s klesáním 20 ‰. Během metrového úseku (1000 mm) klesne trať o 20 milimetrů.

Promile se označují symbolem , což je symbol procenta (%) s dalším kroužkem na konci. Podle mnemotechnické pomůcky tři stylizované nuly v symbolu promile označují tři nuly v číslici 1000. Historicky však „nuly“ v označení procenta pocházejí z písmen zjednodušeně psaného termínu „pro cento“.

Obsah


Příklady použití

  • 2 ‰ alkoholu v krvi – v každém kilogramu krve daného člověka jsou rozpuštěny dva gramy (dvě tisíciny kilogramu) alkoholu.
  • 7 ‰ novorozenců… – na každých tisíc novorozenců připadá sedm takových, že…
  • stoupání trati 20 ‰ – na každém kilometru horizontálně překonané vzdálenosti trať nastoupá dvacet výškových metrů (dvacet tisícin kilometru).

Odkazy

Související články

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo promile ve Wikislovníku
Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 01:41:14 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.