cwiki.cz

Salado (přítok Paraná)Salado od horního toku postupně nazývaná Guachipas, Juramento a Pasaje (španělsky Río Salado) je řeka v Jižní Americe na severu Argentiny (provincie Salta, Santiago del Estero, Santa Fé). Je to pravý přítok řeky Paraná. Je 1 300 km dlouhá. Povodí má přibližně rozlohu 160 000 km².

Salado
Řeka u města Suncho Corral
Základní informace
Délka toku1 300 km
Plocha povodí160 000 km²
Průměrný průtok40 m³/s
SvětadílJižní Amerika
Pramen
Ústí
Protéká
Argentina Argentina (Salta, Santiago del Estero, Santa Fé)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Paraná

Tok řeky na mapě povodí Paraná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obsah


Průběh toku

Pramení na východních svazích centrálních And, kde má horský charakter. Na středním a dolním toku v rovině Gran Chaco je koryto silně proměnlivé a větví se na ramena.


Vodní režim

Průměrný průtok vody na horním toku činí přibližně 40 m³/s a níže po proudu klesá v důsledku infiltrace a vypařování na přibližně 15 m³/s. Nejvyšší je v období dešťů (listopadbřezen), kdy se řeka rozlévá do šířky. Naopak nejnižší je v období sucha (květenzáří), kdy se řeka stává mělkou a na některých úsecích dokonce vysychá. Mění se pak v systém slaných jezer a bažin.


Využití

Vodní doprava je možná v období dešťů.


Odkazy

Literatura

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 08:28:51 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.