Geometrické zobrazení
(přesměrováno z Samodružný_bod)
Geometrické zobrazení je zobrazení, které každému bodu \({\displaystyle A}\) útvaru \({\displaystyle U}\) přiřazuje právě jeden bod \({\displaystyle A^{\prime }}\) útvaru \({\displaystyle U^{\prime }}\).
Bod \({\displaystyle A}\) je tzv. vzor a bod \({\displaystyle A^{\prime }}\) se označuje jako obraz.
Obsah
Klasifikace geometrických zobrazení
Podle zachovávajících se vlastností
Podle toho, které vlastnosti se při geometrickém zobrazení zachovávají a které se mění, lze geometrická zobrazení rozdělit na:
- shodné zobrazení - zachovávají velikost a tvar; Patří sem např. posunutí, rotace apod. – shodná zobrazení lze považovat za speciální případ podobných zobrazení,
- podobné zobrazení, zachovávají tvar, ale nikoliv nezbytně velikost; např. stejnolehlost – podobná zobrazení lze považovat za speciální případ afinních zobrazení,
- afinní zobrazení – zobrazení zachovávající rovnoběžnost přímek; např. zkosení,
- projektivní zobrazení – zobrazení zachovávající kolineárnost bodů, např. středové promítání,
- topologické zobrazení – zachovává se pouze příslušnost bodu k dané křivce.
Podle dimenze prostoru
Geometrická zobrazení lze rozdělit podle dimenze transformovaného prostoru a podle toho, zda vzor i obraz mají stejnou dimenzi.
Dimenze vzoru i obrazu jsou stejné
- lineární – např. posunutí bodu po přímce
- rovinné – oproti lineárním obsahuje některá další zobrazení, např. rotace kolem bodu
- prostorové
- vícedimenzionální
Dimenze vzoru a obrazu jsou různé
- projektivní zobrazení – do této skupiny lze zařadit např. rovnoběžné promítání, axonometrie, perspektiva, a jiné metody, často využívané např. v deskriptivní geometrii.
Invariantní útvar
Pokud pro nějakou dvojici bodů \({\displaystyle A,A^{\prime }}\) platí \({\displaystyle A=A^{\prime }}\), pak bod \({\displaystyle A}\) označujeme jako samodružný. Jestliže platí \({\displaystyle U=U^{\prime }}\), pak útvar \({\displaystyle U}\) označíme jako samodružný (invariantní).
Involutorní zobrazení
Máme-li dva body \({\displaystyle A,B}\), pro které při daném zobrazení platí, že bod \({\displaystyle B}\) je obrazem bodu \({\displaystyle A}\) a současně je bod \({\displaystyle A}\) obrazem bodu \({\displaystyle B}\), pak říkáme, že body \({\displaystyle A,B}\) tvoří involutorní dvojici.
Zobrazení, které není identita a při kterém každý bod patří involutorní dvojici, nazýváme involutorním zobrazením (involucí).
Opakovaná involuce (tedy složená sama se sebou) dává identitu. Příkladem jsou souměrnosti v (euklidovské) rovině a prostoru, např. zrcadlení.
Odkazy
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu transformace souřadnic na Wikimedia Commons
Zdroj
Poslední aktualizace: 21.11.2021 04:48:05 CET
Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny]) Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.
Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.
Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.