cwiki.cz

SportovištěSportoviště je obecné pojmenování pro nějaký specializovaný prostor (konkrétní místo) nebo pro specializované jednoúčelové stavebně-technické zařízení, které je trvale (nebo i přechodně pouze pro jednu sportovní akci) určeno pro sportování a tělovýchovnou činnost. V praxi se obvykle jedná o stadion, hřiště, tělocvičnu, sportovní halu, sportovní areál, závodní dráhu, plavecký bazén, veslařský kanál, skokanský můstek, sjezdovou trať, běžeckou trať, automobilový okruh atd. apod.

K většině sportovišť náleží i tribuny pro diváky. V současnosti slouží mnohá velká sportoviště i jako místa pro pořádání kulturních akcí.

Zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek rozlišuje mezi dětským hřištěm a sportovištěm. Z toho je možné dovodit, že dětské hřiště nelze vždy podřadit pod pojem sportoviště.


Historie

Nejstarší sportoviště pochází z časů řecké antiky, jako například stadion v Olympii, kde se od roku 776 př. n. l do roku 393 n. l. každé čtyři roky konaly olympijské hry.

Starověkými sportovišti byly Circus Maximus a KoloseumŘímě.


Související články


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 04:11:02 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.