cwiki.cz

Středová stavbaStředová budova či středová stavba (někdy též centrální stavba apod.) je architektonický objekt postavený na zásadách středové souměrnosti (souososti), tzn. na půdorysu s nejméně dvěma vzájemně symetrickými osami a s vnitřkem i hmotou tvarované odstředivě vzhledem rotačnímu těžišti osy.

Nejjednodušší exempláře tohoto typu jsou stavby na půdorysu kruhu tvaru válce (rotundy), stavby na půdorysu čtverce či mnohoúhelníku (nejčastěji osmistranu). Existují také složitější konstrukce na půdorysu obdélníkku, oválu, elipsy, trojúhelníku, řeckého kříže s apsidami či bez nich, nebo stavby na půdorysu čtyřlistu (tetrakonchos) nebo trojlistu. U posledně jmenovaných staveb zpravidla nad středovou částí byla kupole či polygonální klenba, svou výškou dominující objektu.

Stavby tohoto typu jsou známy již ve starověku, např. v římské církevní architektuře, v středověkuEvropě, Byzanci i na Blízkém východě - rotundy, mauzolea, baptisteria.

Obsah


Galerie


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Budowla centralna na polské Wikipedii.


Literatura

  • SZOLGINIA, Witold. Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992. ISBN 83-85001-89-1. S. 30, 31.

Související články

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 03:33:27 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.