cwiki.cz

TopografieTento článek pojednává o oboru geografie. Možná hledáte: topologii.

Topografie je vědní disciplína studující povrchové útvary na povrchu Země, případně jiných pevných těles Sluneční soustavy (planet, měsíců, planetek atd.). Velmi těsně tak souvisí s kartografií, která se zabývá zakreslováním popsaných útvarů. V přeneseném slova smyslu je pak toto označení používáno pro obecné pojmenování povrchu (tvaru) těchto objektů.

Digitální model topografie Tibetu
3D digitální topografický model části marťanského kaňonu Valles Marineris

Topografie je důležitou součástí geofyziky, neboť popisuje deformaci povrchu v důsledku různorodých vnitřních (či vnějších) geologických procesů.


Měření těles Sluneční soustavy

Některá z prozkoumaných těles naší planetární soustavy jsou díky dlouhodobým topografickým měřením (výškoměry, stereosnímkováním) zmapována velmi dobře, planeta Mars pak globálně dokonce lépe než naše vlastní Země (horizontální rozlišení desítky až tisíce metrů, vertikální kolem jednotek metrů).


Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 08:42:02 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.