cwiki.cz

VolkswagenNa tento článek je přesměrováno heslo VW. Možná hledáte: Jiří Voskovec a Jan Werich.

Volkswagen AG nebo jen VW je německá automobilka sídlící ve Wolfsburgu. Je členem skupiny Volkswagen Group. Její název v překladu znamená lidový vůz. Byla založena v roce 1937 jako Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH a později přejmenována na Volkswagenwerk GmbH.

Volkswagen
Logo
Logo
Wolfsburg VW-Werk.jpg
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení28. května 1937
Zakladatelstátní firma
SídloWolfsburg, Německo
Adresa sídlaWolfsburg, Německo
Klíčoví lidéHerbert Diess (CEO)
Charakteristika firmy
Oblast činnostiAutomobilový průmysl
ProduktyAutomobily
Obrat202,5 mld. Euro (2014)
OceněníIg Nobelova cena (2016)
Identifikátory
Oficiální webwww.volkswagen.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
VW Brouk
VW Transporter
VW K70
Vůz VW Caddy (v popředí) v porovnání s VW LT 35

Obsah


Historie

Dnešní akciová společnost Volkswagen AG (Volkswagen = německy lidový vůz) byla založena v roce 1937. Ideu „lidového vozu“ prosazoval především Adolf Hitler, který 8. března 1934 při zahájení 24. mezinárodní automobilové výstavy (Internationale Automobil-Ausstellung, IAA) uvedl, že cílem je vyrábět vozy pro široké vrstvy obyvatelstva.[1] Mělo jít o automobil, který by při jízdě na německých dálnicích dosahoval cestovní rychlosti 100 km/h, měl mít čtyři sedadla, byl by úsporný co se týče spotřeby paliva a jeho cena měla být nižší než 1000 RM.

Konstrukcí takového automobilu pověřil Hitler rodáka z Vratislavic nad Nisou (dnes městská část Liberce) Ferdinanda Porscheho, a to také díky tomu, že ten už se takovou koncepcí několik let zabýval. Pověření k výstavbě automobilky obdržel Ferdinand Porsche již v roce 1934, ale nejasný způsob financování celý projekt pozdržel až do roku 1937, kdy byla založena Gesellschaft zur Vorbereitung des Deutschen Volkswagens mbH (Společnost pro přípravu německého lidového vozu). Ta byla v roce 1938 přejmenována na Volkswagenwerk GmbH. Podle britského historika Richarda J. Evanse, Hitler, jenž se zajímal o auta (avšak nikdy žádné neřídil), osobně navrhl charakteristický zaoblený tvar budoucího vozu, inspirovaný designem českých vozů Tatra konstruktéra Hanse Ledwinky. Tuto výraznou inspiraci vozem Tatra ovšem Volkswagen uznal až v roce 1961, kdy souhlasil s jednorázovým vyplacením odškodného československému státu.[2]

V roce 1938 bylo založeno město s názvem Stadt des KdF-Wagens bei Fallersleben (Město vozů KdF u Fallerslebenu), kde byla plánována výroba lidového vozu pod značkou KdF (Kraft durch Freude, tj. Síla skrze radost). Po začátku druhé světové války se však společnost musela přeorientovat na zbrojní výrobu. Závod přebral opravárenské práce na letadlech Junkers Ju 88 a začal vyrábět vojenské terénní a obojživelné vozy KdF 82 a KdF 166. V roce 1942 byl s přehledem největším výrobcem osobních automobilů v Německu. V této době tvořili dvě třetiny pracujících v závodě lidé na nucených pracích. Po skončení druhé světové války bylo město přejmenováno na Wolfsburg a vyráběné automobily i celá společnost dostaly nové jméno Volkswagen. Hned v roce 1945 byla obnovena výroba osobních automobilů podle původních projektů, avšak pod britským vedením. V letech 19461948 dosáhl objem produkce 1 000 automobilů měsíčně.

Roku 1950 zahájil Volkswagen výrobu užitkového modelu Transporter (interní označení typ 2), jednoho ze svých nejslavnějších, který v dalších generacích stále vyrábí.

V 50. letech 20. století zahájil Volkswagen expanzi do světa. Byla založena dceřiná společnost v Brazílii a zahájen prodej automobilů VW na všech kontinentech včetně AustrálieAsie.

60. letech pokračoval Volkswagen v expanzi, ale zažil i několik odbytových krizí. Aby rozšířil svou skrovnou typovou nabídku, zahájil v roce 1961 výrobu modelu 1500 (typ 3), kterým chtěl vstoupit do střední třídy. Přestože byl technicky obdobný řadě Brouk (typ 1), jeho pontonová karoserie poskytovala trochu více prostoru. Přední zavazadlový prostor vhodnějšího tvaru byl větší a do zadního byl přístup zvenku. Nabízel se s karoserií tudor, dvoudveřový fastback nebo třídveřové kombi Variant. V roce 1965 se Volkswagen spojil s Auto Union GmbH, kde postupně získal téměř 100 % podíl, aby posílil výrobní kapacity. V roce 1969 zahájil výrobu většího modelu 411 (typ 4). Od předchozích se lišil i samonosnou karoserií a silnější pohonnou jednotkou s nabídkou elektronického vstřikování benzínu nebo automatické převodovky. Měl ale také vzduchem chlazený motor vzadu. Nabízel se s karoserií dvoudveřový nebo čtyřdveřový fastback a třídveřové kombi. Od roku 1962 Volkswagen pod interním označením EA 128 vyvíjel ještě větší model. Velký sedan pro americký trh, který měl pohánět vzduchem chlazený šestiválcový motor Porsche 911 objemu 2,0 litru. Náklady na hnací ústrojí a nepopularita vozů s motorem vzadu po vydání knihy Ralpha Nadera Unsafe at Any Speed (Nebezpečný při jakékoli rychlosti) ale zastavily jeho přípravu. Velké luxusní sedany s pohonem předních kol začala vyrábět značka Auto Union Audi. V roce 1969 Volkswagen převzal NSU s tehdy pespektivním Wankelovým motorem, sloučil s Auto Union a celek přejmenoval na Audi NSU Auto Union AG.

70. léta přinesla zásadní změnu v modelové politice VW. Typy 3 a 4 se prodávaly mnohem méně než Brouk. I jeho prodej coby koncepčně zastaralého modelu se vzduchem chlazeným motorem rapidně klesl. Volkswagen inovoval Brouk a modely 1500 na 1600 a 411 na 412. Zahájil i výrobu modelu střední třídy připraveného NSU jako VW K70, ale prodeje to nezvýšilo. Technologické znalosti pohonu předních kol, které nabyl převzetím Auto Union a NSU, ale využil při konstrukci nástupců s karoseriemi dle předních italských designérů. V roce 1973 tak zahájil výrobu typu střední třídy Passat coby tradičně fastbackové anebo kombi verze luxusnějšího sedanu Audi 80. V roce 1974 výrobu kompaktního modelu Golf a v roce 1975 malého vozu Polo, což byla levnější verze Audi 50. Tato trojice i díky zdražení benzínu vrcholící ropným šokem a preferencí praktických nenákladných vozidel navrátila VW pozici největšího evropského výrobce. V dalších generacích se stále vyrábí. Výroba nejlevnějšího modelu Brouk byla v Německu ukončena roku 1978, v Mexiku roku 2003.

V 80. letech pokračoval VW v modernizaci vyráběných typů a zavádění nových technologií (katalyzátor, elektronické vstřikování), získal nadpoloviční většinu akcií španělské značky Seat (byla to třetí samostatná značka koncernu) a spoluprací s jinými (převážně japonskými) firmami dosáhl 20% podílu na automobilovém trhu Evropy a 10% Severní Ameriky.

V 90. letech 20. století připojil Volkswagen do svého koncernu českou automobilku Škoda Auto včetně jejích veškerých výrobních kapacit a tradiční značky Škoda. Paradoxní je fakt, že Volkswagen je mnohem mladší značkou než Škoda. Od připojení do koncernu Volkswagen v roce 1990 však „Škodovka“ prodělala velké změny a stala se postupně moderním výrobcem automobilů s všestranně vysokou úrovní, plně konkurenceschopným na světových trzích.

V roce 1993 prodělal koncern Volkswagen velkou krizi, kterou však překonal hlavně díky úspěšným novým generacím modelů Golf a Passat, které doplnil model Polo.

Volkswagen Passat Variant 2.0 FSI 4Motion

Až donedávna byla značka VW jednou z mála těch, které se zatím ve větší míře vyhýbala celosvětová automobilová recese. Volkswagen vstupoval do nových segmentů trhu, jak automobilového (nákladní automobily – značka Scania), tak i například trhu lodních motorů. Modely Volkswagen Golf v souhrnu překonaly počet vyrobených vozů Brouk (německy Käfer, anglicky Beetle), kterého bylo vyrobeno celkem 21 529 464 exemplářů.


Vedení koncernu

Vedení koncernu tvoří dozorčí rada a představenstvo. Předsedou dozorčí rady byl od 16. dubna 2002 až do roku 2015 vnuk Ferdinanda Porscheho, jeden z nejdůležitějších německých podnikatelů a velkoakcionář Volkswagenu Ferdinand Piëch. Představenstvo má v současnosti sedm členů. Jeho předsedou byl do roku 2015, tedy až do vypuknutí tzv. Dieselgate, Martin Winterkorn. Současným předsedou představenstva (CEO) je Herbert Diess.


Tržní kapitalizace

Automobilka Volkswagen (VW) má dva druhy akcií. Jen tzv. zvýhodněné akcie (Vorzugsaktien, zkráceně Vorzüge) v hodnotě 70,0 mld. Eur jsou vedeny v indexu DAX, zatímco kurzy tzv. kmenových akcií (Stammaktien, zkráceně Stämme) lze nalézt pouze v seznamu Prime Standard bez tržní kapitalizace. Je známo, že zhruba polovina všech akcií VW je přímo či nepřímo (přes Porsche Holding) držena dvěma podnikatelskými rodinami, a sice rodinami Wolfganga Porscheho a Ferdinanda Piëcha, což jsou vnuci zakladatele firem Volkswagen a Porsche, Ferdinanda Porscheho. Volkswagen je jedna z největších automobilek světa a patří jí mj. 100 % akcií Škody Auto. V roce 2014 měla celkově 592 600 zaměstnanců.[3]

Skandál s falšováním emisí

Podrobnější informace naleznete v článku Dieselgate.

V září 2015 vydala americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) prohlášení, ve kterém zmiňuje, že firma Volkswagen manipuluje s motorovým softwarem na dieselových TDI motorech a porušuje tím emisní limity. Společnost se k tomuto skandálu postavila čelem a 22. září se ústy Michaela Horna, prezidenta americké pobočky Volkswagenu, veřejnosti omluvila. Dále uvedla že tento vadný motor obsahuje 11 miliónů aut značky Volkswagen. Akcie společnosti se po tomto strmě propadly[4]. 23. září po jednání předsednictva dozorčí rady rezignoval šéf koncernu Martin Winterkorn ačkoli ještě den před tím rezignaci odmítal. Akcie firmy za několik dní klesly o celou třetinu[5]. 24. září 2015 německý ministr dopravy Alexander Dobrindt uvedl, že automobilka manipulovala s emisními měřeními u naftových vozů nejen v USA, ale také v Evropě.[6] V souvislosti s kauzou čelí Volkswagen řadě hromadných žalob, a to i v České republice[7].


Výrobní závody

 • Německo
  • Altebauna: závod zahájil výrobu v roce 1958. Nejprve sloužil pro repasování motorů, nyní je z něj centrum výroby náhradních dílů.
  • Drážďany: základní kámen toho závodu byl položen v roce 1999. Jedná se o unikátní prosklenou továrnu, kde je možné sledovat průběh výroby z venku. Vyrábí se zde model Phaeton.
  • Emden: tento závod sloužil původně k výrobě vozů Brouk, později se zde vyráběly i model Passat ve všech jeho generacích.
  • Hannover: závod zahájil výrobu v roce 1950 a znamenal začátek decentralizace výroby Volkswagenu. Vyráběl se zde model Transporter. Od roku 1959 se zde vyrábějí motory i pro jiné vozy.
  • Salzgitter: závod byl otevřen v roce 1969 výrobou modelu K 70, který znamenal přechod k nové generaci vozů Volkswagen. Od roku 2001 se zde vyrábí lodní motory pro celou Evropu.
  • Wolfsburg: v roce 1950 začala v nynějším kmenovém závodě ve Wolfsburgu výroba modelu Transporter. Později v roce přišla na řadu výroba modelu Brouk, kterého v roce 1974 vystřídal Golf. Chvíli se zde vyráběly modely Polo a Passat, jejichž výroba byla později přesunuta jinam a později opět obnovena v dalších generacích. Roku 1994 byla zvětšena kapacita tohoto závodu 250 000 vozů ročně a zaměstnáno zde bylo přes 3 200 osob. V roce 1998 začala výroba malého modelu Lupo a o 4 roky později také většího rodinného Touranu. Výroba modelů Polo, Lupo, Golf, Touran zde probíhá i dnes.
 • Argentina: na Argentinský trh vstoupila společnost Volkswagen již v průběhu 70. let. V roce 1987 se výroba vozů koncentrovala do dvou center – San Justo a Pacheco u Buenos Aires. V Pacheco byl roku 1995 otevřen další, nový závod s kapacitou 150 000 vozidel ročně. Kromě modelů určených pro Jihoamerický trh se zde vyrábí modely Golf, Polo a od roku 1996 také další koncernové vozy jako je Audi A3 ale také Škoda Octavia.[zdroj?]
 • Bosna a Hercegovina: od roku 1972 spolupracoval Volkswagen se značkou TAS, kde se montovaly vozy Volkswagen od července 1998 zde začal koncern vyrábět vozy Škoda.
 • Brazílie: závod v brazilském městě Sao Bernardo do Campo byl otevřen již roku 1959 a Volkswagen se tím stal největším výrobcem automobilů v Brazílii. Další rozšíření přišlo až roku 1995, kdy byla otevřena nová továrna na výrobu nákladních automobilů.
 • Čína: v Číně byla zahájena výroba 1. září 1985 modelem Santana a stala se nejmodernější továrnou na výrobu automobilů v Číně. Modely pro čínský trh jsou většinou odvozené od starších evropských modelů a v jejich výrobě se stále pokračuje. V roce 2004 došlo k dalšímu rozšíření výrobních kapacit především na výrobu motorů pro menší vozy.
 • Japonsko: v Japonsku byla roku 1982 zahájena výroba modelu Santana v téměř stejné verzi jako v Číně.
 • Mexiko: výroba v Mexiku byla zahájena roku 1964 kvůli zhoršení dovozních podmínek na vozy z ciziny. Z tohoto důvodu byla otevřena nová továrna v Pueble. Z Mexika se v 70. letech dovážely vozy i do USA. Od roku 1974 probíhala výroba modelu Brouk už pouze zde a to až do roku 2003. Od roku 1997 se zde vyrábí model New Beetle připomínající původního Brouka. Pokračuje se zde ve výrobě zaběhnutých modelů Jetta, Passat a Golf.
 • Nigérie: v roce 1973 byl založen závod v Lagosu. V roce 1982 však musel být objem výroby omezen kvůli nedostatku deviz a plně obnovena byla výroba až v roce 1985.
 • Polsko: výroba v Polsku započala roku 1993 v Poznani modelem Transporter. V roce 2002 se přidala výroba modelu Caddy. Od roku 2017 výroba v nové továrně u města Wrzésnia.
 • Portugalsko: výroba v Portugalském závodě Palmela byla zahájena roku 1995 modelem Sharan, jehož nástupce se tu vyrábí dodnes.
 • Slovensko: v roce 1991, kdy se Volskwagen rozhodl rozšířit své pole působnosti do tehdejší ČSFR byla v převzaté továrně od Bratislavských Automobilových Závodů rozběhnuta výroba modelu Passat. V roce 2002 zde byla také zahájena výroba terénního modelu Touareg a na stejné platformě Audi Q7 a Porsche Cayenne.
 • Španělsko: v roce 1982 začala Španělská automobilka SEAT vyrábět v licenci modely Volkswagen a později se stala součástí koncernu. To způsobilo přesun výroby některých modelů do Španělska. Od roku 1984 se zde vyráběly modely Passat a Polo. Tato výroba stále pokračuje.
 • USA: ve Spojených státech se rozhodl Volkswagen vyrábět své vozy díky klesajícímu kurzu dolaru, který ztěžoval vývoz do USA. Proto byl roku 1978 postaven závod ve Westmorelandu v Pensylvánii, kde byla zahájena výroba modelu Golf. Také byl postaven závod v Detroitu, ale ten byl z důvodu nevytíženosti roku 1983 prodán. Stejný osud postihl i závod ve Westmorelandu v roce 1990.

Zásadní modely

 • KdF 82: KdF 82 byl prvním sériově vyráběným vozem nově založené automobilky. Byl to lehký vojenský terénní automobil, kterého bylo v letech 1940–1945 vyrobeno asi 50 000 kusů.
 • Brouk: tento model vznikl již ve 30. letech 20. století, ale válka nedovolila výrobě rozběhnout se až do roku 1946. Stal se základním stavebním kamenem značky v 50. letech a přispěl k poválečné motorizaci západního Německa. V Evropě skončila jeho výroba v roce 1974, v Mexiku pokračovala až do roku 2003. Vůz byl charakteristický vzadu uloženým vzduchem chlazeným motorem a subtilní karoserií typického tvaru.
 • Golf: Golf vystřídal ve výrobním programu značky Brouka a navázal na jeho úspěchy. V roce 2008 začala výroba už jeho šesté generace. K dispozici je v několika variantách s různými motory, které s postupem získávaly na výkonu. Spolu s výkonem rostla i hmotnost a rozměry vozu.
 • Passat: Passat je klasický vůz střední třídy v modelové hierarchii nad Golfem. Vyrábí se dodnes ve verzi sedan a kombi. Oproti Golfu je prostornější, luxusnější a má výkonnější motory. V devadesátých letech si vysloužil přezdívku manažerské auto.
 • Transporter: tento model začal Volkswagen vyrábět v roce 1950 a vyrábí ho pod tímto názvem dodnes. Stal se velmi oblíbeným vozem Hippies v 60. letech. V průběhu let dle trendů v automobilovém průmyslu narostl do všech směrů.

Prodeje vozů v Česku

Koncern Volkswagen vyrábí podle potřeb a požadavků kupujících výrobky vysoké kvality, jejich odbyt a péče o ně jsou v celém světě zajišťovány sítí autorizovaných dealerů, za účelem dosažení vysoké spokojenosti zákazníků. Tito autorizovaní dealeři, kterých je v současné době v ČR 19, musí splňovat kvalitativní standardy, jako jsou jednotný design autosalónů, Corporate design, povinný počet předváděcích a skladových vozů a apod. Tímto si koncern Audi udržuje kontrolu a dohlíží na kvalitu služeb poskytovanou všem stávajícím i novým zákazníkům koncernu Audi.

Kategorie 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
Osobní vozy 6 746 8 151 7 836 9 517 7 803 7 640 9 098 6 926 7 116
Užitkové vozy (N1) 1 718 1 902 2 109 2 171 2 129 2 440 4 286 4 779 6 018

Automobily

Současná produkce

Příklady starších modelů


Odkazy

Reference

 1. Jürgen Lewandowski: VW Typen und Geschichte, Steiger-Verlag, Augsburg 1998, ISBN 3-89652-126-8, S. 8.
 2. KOL.:. Jak vytvořit atraktivní obchodní název firmy, služby, produktu, značky. Praha: NZB, 2014. 340 s. ISBN 978-80-904272-7-3. S. 324.
 3. Aktien-Analyse: Volkswagen. Staženo elektronicky jako PDF od analytické společnosti GeVestor (zdarma).
 4. HORÁČEK, Filip; ČERNÝ, Aleč. Aféra s emisemi se podle Volkswagenu celosvětově týká 11 milionů aut [online]. 22. září 2015. Dostupné online . (čeština)
 5. POLÁK, Pavel. Šéf Volkswagenu Winterkorn odstoupil kvůli skandálu s emisemi z funkce [online]. Český rozhlas, 23. září 2015. Dostupné online .
 6. Berlín: Volkswagen manipuloval s emisemi i u vozů pro Evropu [online]. ČTK, 24. 9. 2015. Dostupné online .
 7. První čtyři Češi podali žalobu o odškodnění v kauze Dieselgate - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2018-08-03]. Dostupné online .

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 03:57:56 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.