cwiki.cz

VulkanizaceVulkanizace je chemická reakce, při které dochází k zesíťování syntetických molekul nebo přírodních kaučuků, čímž získávají větší pružnost.[1] Opačná reakce se nazývá devulkanizace.[2]

Vulkanizace: kaučuk a síra spolu vytváří síťové spoje
Vulkanizační dílna v Berlíně, 1946

Hnětením za tepla vzniká pryž (guma). V místech, kde v uhlíkových řetězcích polymeru zůstaly dvojné vazby, vznikají při vulkanizaci polysulfidové můstky. Výrobek tak díky vulkanizaci získává větší pružnost.

Obsah


Metoda

Vulkanizace probíhá pomocí dvou proti sobě se točících válců, mezi něž je vsunut kaučuk, jenž je rozdrcen a opásán kolem jednoho z válců a jsou do něj vmíchány saze, olej a síra, která umožňuje vulkanizaci. Zamíchaná směs jde na páskovací válec, kde se páskuje pro použití ve vstřikolisech (pro použití na těsnění a vše vyráběné na lisech). Odtud odchází na vstřikolisy, kde je guma stlačena a vulkanizována při teplotách obvykle 130–160 °C. Vulkanizovanou gumu již nelze tvarovat.


Využití

Vulkanizace se využívá v gumárenství. Díky ní se opravují například poškozené pneumatiky.[3]


Historie

Objevitelem vulkanizace byl Američan Charles Goodyear. V roce 1844 si nechal patentovat postup vulkanizace přírodního kaučuku a odstartoval tak celosvětovou poptávku po latexu z kaučukovníku brazilského.[4]


Odkazy

Reference

  1. Vulkanizace, vulkanisace. slovnik-cizich-slov.abz.cz [online]. [cit. 2017-05-18]. Dostupné online .
  2. Guma. www.romill.cz [online]. [cit. 2017-05-18]. Dostupné online .
  3. Vulkanizace pneumatik Praha. www.pneumracek.cz [online]. [cit. 2017-05-18]. Dostupné online . (česky)
  4. United States Patent Office. www.dpma.de [online]. [cit. 2017-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-07-14.

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 21.11.2021 09:19:06 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.