cwiki.cz

Wattové pobřežíWattové pobřeží či watty (německy: Watten, nizozemsky: wadden, anglicky: mudflats) je druh rozlehlé pobřežní písčité a bahnité mělčiny, která je za přílivu zaplavována a za odlivu obnažována.[1] Tyto přílivové plošiny[2] jsou jedinečným stanovištěm pro ryby, měkkýše, ploutvonožce a další mořská zvířata a mají také velký význam při sezónním stěhování ptáků. V případě hromadění organicky bohatých usazenin dochází k jejich přeměně na marše.

Ukázka wattového pobřeží v Dánsku

Obsah


Výskyt wattů ve světě

Wattová pobřeží se nacházejí po celém světě, především v mírných klimatických pásmech. V tropických oblastech jsou podobné přílivové oblasti obvykle pokryty mangrovovými porosty. Následující výčet wattů není kompletní a jsou v něm uvedeny jen některé reprezentativní příklady.


Fotogalerie


Odkazy

Poznámky

  1. Světové dědictví UNESCO, ID UNESCO 1314 .
  2. Světové dědictví UNESCO, ID UNESCO 506 .
  3. Světové dědictví UNESCO, ID UNESCO 1606 .
  4. Světové dědictví UNESCO, ID UNESCO 1591 .

Reference

  1. Kolektiv autorů. Malá československá encyklopedie. Svazek 6, S–Ž. Praha: Academia, 1987. S. 698.
  2. přílivová plošina [online]. www.geology.cz [cit. 2021-08-02]. Dostupné online . (česky)

Externí odkazy

Zdroj


Poslední aktualizace: 20.11.2021 06:25:20 CET

Zdroj: Wikipedia (autoři [Dějiny])    Licence textu: CC-BY-SA-3.0. Autory a licence jednotlivých obrázků a médií najdete buď v popisku, nebo si je můžete zobrazit kliknutím na obrázek.

Změny: Byly přepsány prvky designu. Byly odstraněny odkazy specifické pro Wikipedii (např. "Redlink", "Edit-Links"), mapy a navigační pole. Také některé šablony. Ikony byly nahrazeny jinými ikonami nebo odstraněny. Externí odkazy získaly další ikonu.

Důležité upozornění Vzhledem k tomu, že daný obsah byl v daném čase automaticky převzat z Wikipedie, ruční kontrola nebyla a není možná. Proto cwiki.cz nezaručuje přesnost a aktuálnost převzatého obsahu. Pokud by se mezitím objevily chybné informace nebo chyby v zobrazení, prosíme vás, abyste nás kontaktovali: e-mail.
Viz také: Tiráž & Ochrana dat.